Mark Provincial Ladies Evening 2018

The Mark Provincial Ladies evening will be held at the Ebor Suite at York Racecourse on Saturday 5th May 2018.  Click on the image to view the poster and here for the flier/booking form.

First Appointments and Promotions 2018

First Appointments and Promotions – 10/03/18
First Appointment
PPAGDC David Melville Star in the East 95
Malcolm Robert Barker Lord Bolton Daylight 785
PPGSW Rowland Tyson Smallwood Humber 182
Christopher Bodsworth Beverlac 281
Peter Spencer De La Pole 329
Terence Cook St Cuthbert’s 743
Brian Gent The Lodge of St Andrew 1130
Frank David Simpson Abbot Hugh of Selby 1640
PPGJW Samuel King Walton Beverlac 281
David Gordon Nicoll De La Pole 329
Malcolm Britton Cleveland 1040
Ian Richard Wood Brough 1170
Alexander Stuart Cook The Victory 1588
PPGMO David Anthony Durham Londesborough 291

Provincial Team for 2018

To be appointed 10/03/18
Senior Warden David Antony Bryan Tunstall Sykes 1830
Junior Warden Leslie Race Alverton 845
Master Overseer John Trevor Black The Farmers’ 1784
Senior Overseer Bruce Edwin Lowis Minerva 12TI
Junior Overseer Peter William Nesbitt Beverlac 281
Chaplain Maurice Hatton Streonshalh 337
Treasurer James Valentine Johnson The Victory 1588
Registrar Thomas James Spinks Fitzwilliam 277
Secretary William Ernest Glanville Beverlac 281
DC Ronald Leonard Campbell Streonshalh 337
Almoner John David Jennings Fitzwilliam 277
Charity Steward William Stephen Hawkes Alexandra 803
Inspector of Works Roy Henry Padwick Sykes 1830
Sword Bearer Donald William Cook The Victory 1588
Deputy Chaplain Andrew Nicholas Lawton Cleveland 1040
Deputy Secretary Geoffrey Nicholson Minerva 12TI
Deputy DC Leslie Richings Beverlac 281
Senior Deacon David Kirwan Middlesborough 276
Michael Riley Cleveland 1040
Junior Deacon Derek Picken Fitzwilliam 277
John Francis Spencer Alexandra 803
Assist Chaplain Ian Leslie Sugarman Lodge of St Andrew 1130
Assist Secretary Allan Williams Cleveland 1040
Assist DC Jonathan Mark Mitchell Smith Beverlac 281
Stephen Cox  Humber 182
Organist Robert Edwin Stannard The Victory 1588
Standard Bearer Michael John Townend St Cuthbert’s 743
Assist Standard Bearer James David Newton St Petere’s 1008
Inner Guard Duncan Roger Kilbride Abbot Hugh of Selby 1640
Steward Steven Kevin Pace Alexandra 803
Mark Duncan Lloyd Saltburn 1532
Kevin Raymond Lyons Beverlac 281
Ian Tissington Fitzwilliam 277
Tyler Kenneth Raymond Lawn York TI

Mark Benevolent Fund and homeless people in London

News from the Mark Benevolent Fund about their donation to taxiwarmclothing”, an organisation set up by London Taxi drivers, members of the Licensed Taxi Drivers’ Association,  to help some of the homeless in London.

Click here to see the latest from the MBI.

RAMGR 2017 plus summons

At the RAM Assembly held in the Spa, Scarborough on Saturday 4th November 2017, RW Bro Bob Clancey announced the names of three members promoted to RAMGR.  The are:
John Stanley Broughton, David Hodgson and Michael George Pegg.

The Annual Assembly of the Ancient and Honourable Fraternity of Royal Ark Mariner will be held on Tuesday, 12 December 2017, in the Grand Temple at Freemasons’ Hall,
60 Great Queen Street, London, WC2B 5AZ at 1630hrs.

RAM Dining 2017i.pdf     (Interactive)

RAMProvGR 2017

On Saturday 4th November 2017 at the Spa in Scarborough, the following members of the Province were appointed to RAMProvGR.

Ian Barry Gregson – Scarborough RAM 95
Charles William Maltby – Hull RAM 182
Phillip Clive Ellenor – Middlesbrough RAM 276
John Victor Thompson – Alexandra RAM 803
Michael Roche – Allertonshire RAM 845
Alec Norris Wilson – Allertonshire RAM 845
Maurice Hatton – The Beacon Centenary RAM 1583 (absent from photo)

Click on image to enlarge.